OBEZİTE DANIŞMA BİRİMLERİNDE

UZMAN EKİPLERİMİZLE HİZMET VERİYORUZ

 

      Sağlık Bakanlığımızın yürüttüğü ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ doğrultusunda 2014 yılı başından itibaren tüm ilçelerimizde Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan son atamalarla birlikte şu anda Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Alanya Toplum Sağlığı Merkezlerimize bağlı Birimlerimizde obeziteyle mücadelede doktor ve hemşirelerimizle birlikte beslenme ve diyetetik uzmanlarımız da çalışmaktadır. Aksu ve Döşemealtı Toplum Sağlığı Merkezlerimize bağlı Birimlerimizde ise iki haftada bir gün, randevulu olarak beslenme ve diyetetik uzmanları görev yapmaktadır.

 

      Obezite Danışma Birimlerimizden danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilerin Beden Kitle İndeksi hesaplanmakta eğer hedef grubumuzda yer almakta iseler Aile Hekimlerinde yaptırdıkları tetkiklerinin ardından kişiye özel beslenme planları hazırlanmakta,  eğitim ve takipleri yapılmaktadır. Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Obeziteyle mücadele edenler aşağıda iletişim bilgilerini verdiğimiz birimlere başvurdukları takdirde uzman ekiplerimizce sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite temelinde eğitimlerin yapıldığı, danışmanlığın verildiği hizmetlere, eğitim materyallerine ücretsiz olarak ulaşabilirler. Bir yılda birimlerimizden danışmanlık hizmeti alan kişilerin sayısı 4000'e ulaşmıştır. Uzman ekiplerimizle birlikte amacımız bu hizmetimizi tanıtmak ve yaygınlaştırmaktır. 

 

      Obezitenin artmasıyla paralel olarak Dünyada ve Türkiye’de artış gösteren kalp damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları dünyadaki ölümlerin %60’ından sorumlu tutulmaktadır.  İnsan sağlığına yönelik ciddi tehdit oluşturan bu hastalıklar için önemli risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite gibi değiştirilebilir etkenlerdir. Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması, hareketli hayat tarzının benimsetilmesi, sağlıklı çevre (destekleyici ortam) koşullarının sağlanması, sağlığı tehdit eden durumlardan kaçınılması gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kronik solunum yolu hastalıklarının ve meme-kolon-endometriyum-prostat-pankreas gibi çeşitli kanserlerin sıklığının azaltılacağı; hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve Tip 2 Diyabetin %80’inden fazlasının önlenebileceği bilinmektedir.

Bu amaç doğrultusunda tüm halkımızı daha sağlıklı bir yaşam hedefinde obeziteyle mücadeleye davet ediyoruz.

 

Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri:

·         Aksu: Macun Mah. Perge Cad. No: 55 Tel: 426 20 48

·         Alanya: 3 Nolu ASM Gürlerpınarı Mah. Gemici Sok. No: 7 Tel: 513 13 99

·         Döşemealtı: Yeniköy Mah. Atatürk Cad. No: 217 Tel: 421 22 56

·         Gazipaşa: İstiklal Mah. Terminal Arkası Tel: 572 26 34

·         Kepez: Yeni Mahalle 2435 Sok. Eski 1 Nolu AÇSAP Binası. Tel: 326 33 08

·         Konyaaltı: Liman Mah. Boğaçayı Cad. 16 Nolu S.O. Lojmanı Tel: 259 57 00

·         Manavgat: Yukarıpazarcı Mah. 4015 Sk.(2 Nolu ASM Binası içi) Tel: 743 23 08

·         Muratpaşa: Yeşilbahçe Mah. 1450 Sok. No: 36 Tel: 311 53 98